“Riblje redarstvo” je američka crtana serija, nastala prema istoimenom stripu koji je izlazio od 1985-1990 godine, autora Sama Kietha. Crtana adaptacija stripa zaživjela je 1992. godine kao jedan od pokušaja da se ponovi uspjeh popularnih “Simpsona”, nudeći crtić pun odraslog humora u vrijeme najveće gledanosti programa CBS. No na kraju je snimljeno samo šest epizoda nakon čega je “Riblje redarstvo” skinuto s malih ekrana zbog slabe gledanosti. Osim duhovitih dijaloga crtić ima i pomalo mračan i pesimističan ugođaj. Mračne ulice, fatalne žene, spletke, prevare i prljave laži – sve te teme se neprestano vrte u krug pa crtić zasigurno nastoji oponašati poznate motive kojima se najčešće opisuje filmski žanr “noir”. Radnja se događa u gradu, a odvija se najčešće u noćnom baru kojeg vodi glavni negativac. Crtić prati i naracija glavnog lika, koja je, osim humora, puna i cinizma što doprinosi mračnoj i depresivnoj atmosferi.
Originalno ime: “Fish Police”
Produkcija: Hanna-Barbera Productions
Zemlja podrijetla: SAD
Godina: 1992.
Glasovi: Sreten Mokrović (Škrga), Nada Rocco (Biserka), Jasna Bilušić (Anđela), Ivo Rogulja (Kraba), Damir Mejovšek (šef policijske stanice), Branka Cvitković (tajnica Zlatica), Mario Mirković (Brzi), Željko Duvnjak (Kalamari), Žarko Savić (Psina), Ranko Tihomirović (Dagnja)
O ČEMU SE RADI:
Radnja crtića smještena je duboko pod morem. Svaka se epizoda sastoji od zasebne priče, a središnje mjesto radnje je policijska stanica. Glavni junak serije je autodestruktivan inspektor Škrga. Kao sudionik svih priča i narator događaja, Škrga u gradskom labirintu zločina istražuje ubojstva, pljačke i razne ucjene. Karakteristika glavnog lika jest da i on sam nije savršen, često ga razdire grižnja savjesti, a nekim svojim radnjama se ne razlikuje od kriminalaca koje progoni. Tu se naravno pojavljuje i lik “fatalne žene”, koja je ponekad ključan motivator našeg glavnog lika. Osim što ga muče zločini u gradu, Škrga je rastrgan i između dvije djevojke – drage vlasnice kafića Biserke i već spomenute fatalne zavodnice, barske pjevačice Anđele. Kao svaka policijska ekipa i ova se bavi razrješavanjem ubojstava te borbom protiv kriminala. Negativcima protiv kojih se Škrga bori na čelu je Kalamari. Crtić je zasigurno više namijenjen odraslima nego djeci, sjetimo se samo kako je Škrga u jednoj epizodi za Anđelu rekao da je govorila osamnaest jezika, ali ni na jednom nije mogla reći “ne”. Ili kada je Anđela tvrdila na sudu da je nevina, a Škrga sarkastično dodaje da vjeruje da je nedužna, ali ne i nevina. Koje bi dijete to shvatilo? Crtić je kod nas bio sinkroniziran i to je, moram priznati, bilo poprilično dobro odrađeno. Meni osobno, jedan od dražih crtića!
Moram reći svaka čast za ovaj blog hvala ti za te divne informacije, ali te moram u nečemu ispraviti. U ono rečenici što si rekao/la da je spomenuo neku ženu koja koja je znala 5 jezika i nina jednom nije mogla reći “ne”. Rekao je baš ovaj citat što se jasno sjećam “Vrtio sam se i prevrtao, bilo je strašno. Angela je govorila 18 jezika nina jednom nije mogla reći “ne”. ” To je onako mala zamjerka, ali sve u svemu super samo tako nastavi.
Hej! Hvala ti na komentaru, napisala sam onako kako mi je ostalo u sjećanju. Ipak je to davno bilo prikazano 🙂 Ispraviti ću citat 😉