Cipelići

Autor James Driscoll inspiraciju za crtanu seriju o cipelama dobio je primjećujući kako se o ljudskoj osobnosti može dosta toga spoznati gledajući samo čovjekov stil i cipele. Zanimalo ga je kakve priče bi sve te cipele ispričale o sebi, od svojih početaka kada bi kao nove tek izašle iz dućana do starih dana iznošenosti. Tada je smislio i likove za priču, a prema svom djedu formirao je lik Skituljca. Kada je smislio priče Driscoll je krenuo u potragu za animatorom koji će ilustrirati njegovu knjigu i našao ga u Rob Leeu (koji je poznat i po crtićima “Vatrogasac Sam” i “SuperTed“). Driscoll je tada s idejom obilazio velik broj izdavačkih kuća i nalazio na pohvale, no nitko nije bio voljan producirati knjigu o “Cipelićima”. Nakon toga odlučio je sam financirati knjigu. Kasnije je upoznao Petera Eliasa Jonesa, glavu jedne dječje televizije, kojemu su se svidjele Driscollove ideje. Jones je tako ponudio Driscollu da za njegovu televiziju napravi kratku animiranu verziju knjige. Justin Hayward, gitarist grupe ‘Moody Blues’, pristao je napisati i izvesti uvodnu pjesmu nove crtane serije, dok je Philip Whitchurch dobio ulogu naratora.

U travnju 1987, “Cipelići” su prvi puta prikazani na televiziji u Velikoj Britaniji, a od tada prikazuju se u više od 62 zemalja diljem svijeta. Serija je osvojila nagradu na Internacionalnom filmskom i televizijskom festivalu u New Yorku u studenom 1987., a u kategoriji “Best Animation Category” bila je nominirana za BAFTA nagradu 1988. godine.

Zanimljivo je i da je ovaj crtić prva serija sa Zapada koja je bila prikazana u bivšem SSSR-u gdje je zbog popularnosti prodano i više od 25 milijuna knjiga o “Cipelićima”. No nisu mogli financirati prikazivanje serije pa je James Driscoll dopustio prikazivanje besplatno. Zbog toga bio je čak predstavljen bivšem prvom čovjeku Sovjetskog Saveza, Mihailu Gorbačovu. Budući da nisu mogli priuštiti papir za izdavanje knjiga, odlučio je i donirati papir za prvih 8 milijuna primjeraka knjige koje su rasprodane prvih dana nakon izdavanja.

Mini slikovnice bile su dostupne i kod nas, jeste li imali koju? 

Originalni naziv: “The Shoe People”

Autor: James Driscoll
Animacija: Rob Lee
Zemlja podrijetla: Engleska
Godina: 1987-1992

Kada padne noć i počne san, za Cipeliće tada tek započne dan.
U čudesnom gradu žive svooooom… Ci-ci-ci-pelići, Ci-ci-ci-pelići, Ci-ci-ci-pelići!

O ČEMU SE RADI?

Priča počinje kod postolara koji se trudi popraviti sve cipele koje mu dođu u ruke. No na njegovu žalost ponekad su neke od njih nepopravljive. Takve primjerke stavlja u staru prašnjavu sobu gdje se nalaze sve cipele i čizme koje nije imao srca baciti i one po koje se vlasnici nikada nisu vratili. No soba ima jednu tajnu. Svaku večer nakon što postolar ode i zaključa svoju trgovinu počinju se događati neobične stvari. Cipele ožive, a u sobi odjednom osvane Cipelgrad.

LIKOVI:
Skituljac (Trampy) je iznošena čizma s velikom rupom na prednjoj strani. Živi pored Charliea u kući koja nije godinama održavana, s nakrivljenim dimnjakom i zaraslim vrtom. Voli se opustiti i uživati u svom vrtu, te najčešće održava mir među stanovnicima Cipelgrada. Voli šetati s Piruetom i Bebačem te im pričati priče, a Pirueta mu se sviđa od kada ju je prvi put ugledao.
Čarli (Charlie) je klaun koji živi na samom rubu ulice Cipelgrada. Živi u cirkuskom šatoru, voli žonglirati i izvoditi trikove i, što je najvažnije, često nasmijava ostele cipele oko sebe. Ostali stanovnici moraju biti pažljivi kada je on u blizini jer često zalijeva sugovornike vodom iz cvijeta kojeg nosi na glavi. Pun je neobičnih ideja koje često koriste ostalim stanovnicima.
Devetar Cokulić (Sergeant Major) je nekad bio vojni zapovjednik pa i dalje misli kako živi u vojsci. Mnogo viče i voli da sve bude uredno i na svom mjestu. Trava u njegovu vrtu je savršene visine, za što je zaslužno često mjerenje. Sve biljke se usprave kada on prolazi cestom. Problem je što živi pored Skituljca koji je njegova suprotnost. Često poludi kada vidi Skituljčev neuredan vrt i barem jednom na dan mu se oko toga žali. Često govori Čarliju da je glup, ali uvijek dolazi gledati njegove predstave. Mrzi kada ga zovu Sarge.
Pirueta (Margot) je balerinka pa, razumljivo, voli plesati. Postolar ju je popravio i stavio u izlog svoje trgovine jer se djevojčica koja ju je donijela na popravak nikad nije vratila. Kada je prvi puta došla u Cipelgrad bila je veoma tužna jer je mislila kako se više nikad neće baviti plesom. No ipak se priviknula na novi život u Cipelgradu gdje pazi na Bebača Bucka i voli zabavljati stanovnike svojim plesanjem.
Milek Čižmić (P.C. Boot) je policajac u Cipelgradu. Živi u policijskoj stanici, najviše voli pretjerano objašnjavati i pričati o svemu, pa često dosađuje ostalim stanovnicima. Ima čak i policijski auto iako Cipelgrad nije veliko mjesto i veoma bi lako mogao patrolirati pješice.
Šljapko Lokvić (Wellington) je gumena čizma pa najviše voli vodu. Obožava biti mokar pa je tako probušio rupe na krovu svoje kuće kako bi prokišnjavala. Mrzi kada ga zovu Welly.
Bebač Bucko (Baby Bootee) je beba u Cipelgradu. Ne odvaja se od medvjedića kojeg je Čarli za nju osvojio na sajmu.
Hilda Van Der Klompa (Guilder Van Der Clog) je nizozemska klompa koja živi u vjetrenjači i govori lošim naglaskom.
Lopuža (Sneaker) se voli šuljati uokolo i uzimati stvari bez pitanja. Izgleda poput lopova i bavi se čudnim poslovima. Njegova potjernica može se vidjeti zalijepljena na policijskoj stanici.

4 komentara Dodajte vaš
  1. Mene zanima cijela kolekcija, ako neko zna gdje ima za kupit bila zahvalna
    Moze i pojedincno, samo sam uspjela nabaviti Čarlija.
    Pozdrav

    1. Bok, Milada! Nažalost ne znam gdje se mogu kupiti slikovnice, ali možda netko vidi vaš upit pa vam se javi. Lijep poozdrav! 🙂

  2. ajme ja sam imala sve slikovnice osim ove na more!! mama mi ih je kupovala nakon pregleda kod doktora, u klaicevoj na kiosku!

    1. Hana, ja sam imala samo jednu i to baš “Izlet na morsku obalu”. Jako mi je dobro ostala u pamćenju 🙂

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)