Busove priče

“Busove priče” (“Ox Tales”) je crtana serija originalno stvorena u Japanu, a zatim prevedena i dorađena za europsko i sjeverno-američko televizijsko tržište. Glazbu ove anime serije skečeva sa životinjama iz seoskog života potpisuje Shinosuke Kazato. Serija se temeljila na nizozemskim stripovima koje su kreirali Wil Raymakers i Thijs Wilms, od kuda je preuzet i humor iako su originalno šale bile puno smionije i odraslije u usporedbi s onim što je napravljeno u animiranoj seriji i bilo prilagođeno djeci.

Snimljeno je 102 epizode po 12 minuta, no najčešće su se prikazivale dvije epizode zaredom, dakle ukupno 24 minute. Nekoliko epizoda objavljeno je na VHS-u u ranim devedesetima, a na DVD-u je serija službeno izašla u Portugalu i Španjolskoj 2006. godine. Crtić je u Japanu znan pod nazivom “Gera Gera Boos Monogatari”, a bio je produciran od strane studija Telescreen Japan Inc / Teleimage ltd / Meander. Ostali nazivi istog crtića su “Boes” (Nizozemska), “Chuckling Bus Story of Boes” (Engleska), “Fantazoo” (Italija), “Funny Farm Madness” (Engleska), “Boi Bocas” (Portugal) i “Bof!” (Francuska). “Ox Tales” se i dan danas pojavljuje kao strip u nekoliko nizozemskih dnevnih i tjednih novina.

Originalni naziv: “Ox Tales”

Autor: Haramaki Naka
Animacija: Hiroshi Sasagawa
Glazba: Shinsuke Kazato
Država: Japan
Godina: 1987-1988

Nauči se lako i škola,
Bus Bus. Bus Bus.

On rock i sambu plesat će s tobom cijeli dan i noć.
Al’ ne tjeraj ga da mora.
Bus Bus. Bus Bus. Bus Bus. Bus Bus.

O ČEMU SE RADI?

Radnja prati avanture vola u klompama koji vodi životinjsku farmu na kojoj živi vjerojatno svaka vrsta životinje znana čovjeku. U našoj verziji zvao se Bus (Ollie), a tu je i njegova najbolja prijateljica kornjača Doli (u originalu je muško i zove se Jack), te pomalo blesav pas Safi (Sammy). Bus uvijek pomaže svojim životinjskim prijateljima, a zna i svirati neobičan puhački etno-instrument koji podsjeća na kvarnerske sopile. Iako misli dobro, Bus ponekad situaciju učini još gorom nego što bi ona inače bila, pa kornjača Doli bude glas razuma kada planovi pođu po zlu.

Najviše se sjećam epizode koja mi je bila i najdraža – kada je zbunjeni i smotani nosorog bio zaljubljen pa je na sve načine pokušao zavesti predmet svoje pažnje, ali mu to baš nije uspijevalo. Ili kad je Busova svinja stalno jela i jela, sve dok nije pukla pa su po nebu letjele kobasice. Ili kako je kornjači stalno pucao oklop, pa ga je morala slagati poput puzzli.


 


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)